Betlémské světlo (aneb rozsviťme společně tmu!)

        Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – k nám letos dorazí již popětadvacáté. 
        Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice. Tamní charitativní organizace, jež sbírala prostředky pro zrakově postižené děti, chtěla nějakým způsobem poděkovat svým dárcům. Inspirovat se nechali ve staré italské pověsti z města Florencie: Římský papež Urban II. (1088-1099) vyzval v té době evropské rytíře, aby zorganizovali válečnou výpravu do Palestiny a osvobodili od mohamedánů především Betlém a Jerusalém – rodiště a hrob Ježíše Krista. Podle červených křížů, které si připevňovali na oděvy, se jim proto začalo říkat „křižáci“. Dalo se na ni najmout i několik mládenců z Florencie. Jeden z nich při odjezdu přísahal, že když výpravu přežije a vrátí se, donese do rodného města plamínek ohně z věčného světla, které hoří v Betlémské basilice. Málokdo mu tehdy věřil. Po několika letech, těsně před Vánocemi, se před branami města objevilo několik otrhaných a zubožených postav, v jejichž čele šel jeden s hořící svící. Těžko v nich Florenťané poznávali svoje syny, kteří před lety odešli z domova do války proti mohamedánům. Všichni ale přísahali, že plamínek na svíci, kterou nesli, je skutečně přímo z Betléma. Ochránili ho v každém počasí, vezli ho po souši i po moři, jen aby splnili svůj slib. Ve středověku to tak bylo první a zároveň poslední Betlémské světlo.
        Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů a skautek poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.
        Betlémské světlo do Čech tradičně putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti a skautky předají skautským delegacím z celé Evropy. Za Česko tradičně přebírají plamínek skauti a skautky z Brna. Slavnostní předání Betlémského světla probíhá v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Plamen od skautů a skautek symbolicky přebírá arcibiskup Dominik Duka, starosta Junáka Josef Výprachtický a další významné osobnosti. Během předání zazpívá skautský sbor Cantuta.

         V předvánočním čase skauti a skautky z celé republiky rozvážejí vlaky plamínek do všech koutů republiky. Vyzvednout si ho může každý: skauti a skautky totiž světlo nerozvážejí jen vlakem, ale umisťují ho i do různých institucí, jako jsou knihovny, na vánoční trhy, na náměstí měst a do kostelů

 

Pokud byste chtěli vědět, kdy přesně bude BEtlémské světlo rozváženo po České republice, nebojte se navštívit oficiální webové stránky akce:

www.betlemskesvetlo.cz/

 

Betlémské světlo v Kostelci nad Labem

CO SI PŘINÉST S SEBOU?

- vlastní lucerničku nebo čistou skleničku se svíčkou a víčkem s malými dírkami 

 

Tipy k Betlémskému světýlku:

Chcete mít doma Betlémské světlo?

Pravidelně je na webu k dispozici on-line mapa s místy, kde je možné si betlémské světýlko vyzvednout. Často je rozdávání světýlka spojeno s doprovodnými akcemi.

Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů?

Ideálním způsobem je obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit.

Jak mít bezpečně uložené Betlémské světlo, aby nám doma nezhaslo, ještě před Štědrým dnem?

Jednoduchým návodem je zapálit například plamínek v karmě přineseným Betlémským světlem. Máte tak jistotu, že vám třeba nedojde olej v lampě nebo nedohoří svíčka.

Pouštíte s dětmi lodičky?

Přineste si domů Betlémské světlo a zapalte jimi svíčku ve skořápce, která vyplouvá na svou cestu. Děti si pak mnohem lépe představí, co znamená, když jim svíčka po takovém dlouhém putování napříč Evropou zhasne