Celostátní skautské akce

Členové Junáka mají možnost účastnit se již od mala různých skautských setkání, kde mají možnost vždy užít si program připravený jen pro ně, poznávat nová místa a navazovat různá přátelství. 
 
Nejlepší skautské děti, kteří projdou přes okresní a krajská kola mají možnost soupeřit s ostatními skautskými družinami v celostátním kole Závodu Vlčat a Světlušek nebo Svojsíkova závodu. Každého takového kola se může účastnit pouze jedna nejlepší hlídka z kraje v dívčí kategorii a jedna hlídka v chlapecké kategorii. Na celostátním kole se tedy většinou pokají děti z 28 různých skautských středisek. 
 
Další celorepublikové či mezinárodní akce se účastníkům otevírají při dosažení věku cca 14 let. 
 
 

 

A) Akce v České republice
 
Obrok

Obrok je celostátní roverské setkání (skauti 15 až 24 let), které se koná každé dva roky, většinou v červnu. Program akce zahrnuje různé bloky, při kterých mladí skauti dobrovolně pomáhají v okolí místa konání, účastní se různých netradičních sportovních aktivit, koncertů, filmových večerů či besed, setkání nebo diskuzí se zajímavými lidmi. Nedílnou součástí je i vzájemná inspirace napříč skauty z ceé republiky. V posledních letech se této akce účastní cca 1500 skautů, skautek, roverů a rangers.

 

Navigamus

Navigamus je celostátní setkání vodních skautů, které se koná od roku 1994 každé tři roky.  Námětem je vždy významná historická námořní událost, kterou mohou skauti zažít díky týmovým a skupinovým hrám, outdoorovým aktivitám a závodům. Akce se koná u velkých vodních ploch umožňujících společné programy pro více než tisíc účastníků a stovky lodí.

 

Prahou přes tři jezy

Závod Napříč Prahou – Přes 3 jezy je tradičním pražským vodáckým závodem s historií sahající až do roku 1939. Jedná se o jedinný den, kdy je možné splouvat Vltavu protékající Prahou. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Závodu se může zúčastnit i veřejnost. 

 

Betlémské světlo

Betlémské světlo  se stalo novodobým symbolem Vánoc. Světlo se každoročně zapaluje v Betlémě a postupně je skautskými družinami rozváženo po celé Evropě. Po České republice se světýlko rozváží většinou v sobotu před 4. nedělí adventní  a skauti jej pak zdarma nechávají  k dispozici v kostelích, na náměstích, vánočních trzích, knihovnách na stovkách míst po celé republice, jako symbol původního významu Vánoc

B) Charitativní akce

Společně proti leukémii

V rámci této akce Junák spolupracuje s Nadací pro transplantaci kostní dřeňě. Jejím cílem je pomoci lidem postiženým nemocemi krvetvorby, například leukémií, a to jak získáváním finančních prostředků, tak prezentací činnosti Nadace. Peníze na podporu Nadace získávají skauti během jednoho červnového víkendu za mytí oken automobilů na čerpacích stanicích. Letošní 20. ročník této akce proběhne o víkendu 15.-17.září. Nechte si od skautů umýt okna i vy.

Skauti na dřeň

Nový projekt Junáka od roku 2017 podporující registraci do databází dárců kostí dřeně. Projekt rozšiřuje letitou spolupráci s Nadací pro transplantaci kostní dřeně. Na celostátní akci Obrok se během dvou dopolední  nově registrovalo téměř 100 lidí. 

Postavme školu v Africe

Za 12 ročníků sbírky Junák společně s Člověkem v tísni vybrali peníze na stavbu 18ti škol pro tisíce nejchudších afrických dětí. Cílem projektu je podpora vzdělávání v Etiopii. Získané finance jsou využívány na stavbu škol a jejich výbavení.

 

Pomozte dětem

Junák byl až do roku 2015 partnerem akce Pomozte dětem, jejímž symbolem je žluté kuře se záchranným kruhem. Nadace Pomozte dětem je v České republice dlouhodobě nejznámější a nejdůvěryhodnější nadační spolešností. Její program pomáhá ohroženým a znevýhodněným dětem do 18 let. 

 

Skautský dobrý skutek

Během vybraých 14 ti dnl na jaře mají možnost skautská střediska, kmeny, oddíly  nebo družiny zrealizovat jejich vlastní projekt na pomoc svému okolí. Možné je zrealizovat téměř vše -  např. navštívit domov důchodců, natřít lavičky v parku, vysbírat odpoadky v lese, shromáždit sběr papíru.... Možné je pokračovat v již ukončených charitativních projektech, jako je např. sbírka Pomozte dětem. 

 

C) Akce s mezinárodní účastí

Intercamp

Intercamp je velké evropské víkendové setkání oddílů 8 evropských zemí (Česká republika, Polsko, Německo, Nizozemí, Belgie, Francie, Velké Británie a Evropské oddíly USA). Akce se koná 3 dny každý rok na svatodušní svátky (koncem května či června) vždy od pátečního večera do pondělního dopoledne. Tradice pořádání Intercampu překonala v roce 2017 už půl století! Událost je určená účastníkům ve věku 11 až 17 let. Starší se mohou hlásit jako členové mezinárodního servis týmu (IST) nebo vedoucí oddílů. Účastnický poplatek při včasné platbě vyjde jen na 20 €. Intercamp může posloužit zejména jako skvělá první mezinárodní skautská zkušenost. Obvykle na něm můžeš potkat 2500 až 3000 účastníků, český kontingent poslední roky čítá kolem 500 osob.

 

Rowerway

Roverway je akce pro rovery a rangers (16-22 let) z celé Evropy. Koná se jednou za 3 roky pokaždé v jiné evropské zemi. Rowerway se poprvé uskutečnilo v roce 2003 v Portugalsku. Akce je tradičně rozdělena na dvě části: cestu a tábor. V rámci kontingentu jsou účastníci rozděleni na 6 až 8 členné patroly, které se na akci spojí s dalšími patrolami z celé Evropy a vytvoří podle výběru cest 40 až 50 členné kmeny. Během cesty si roveři a rangers volí program dle svých preferencí od vyloženě akčních, outdoorových cest, po práci v komunitě nebo přípravu kulturních událostí. V rámci druhé části je pak na výběr z velkého množství doprovodných aktivit, volitelných programů, workshopů, koncertů a dalších. Na tábořišti je také klasicky mnoho skautských kaváren a program většinou pokračuje dlouho do noci.

Moot

Moot je největší světové setkání roverů a rangers, které se koná každé 4 roky v jiné zemi světa. Poslední proběhnul v roce 2017 na Islandu, v roce 2021 se tedy bude konat u Irských skautů. Počet účastníků Mootu každoročně narůstá, na Island zavítalo až 5000 skautů a skautek z téměř 80ti organizací celého světa. Účastnit se mohou všichni ve věku od 18 do 25. Všichni jsou pak organizovaní do patrol po 10 lidech, 4 patroly tvoří kmen. Společně táboří, vaří si a účastní se bohatého programu. Moot má, podobně jako většina mezinárodních skautských akcí vždy nějaké téma a jeho první část probíhá na několika „expedicích", kterých se účastní pársetčlenné skupiny. Program je vždy založen na poznávání místa okolo expedičního centra. Následně se všichni setkají na velkém tábořišti, kde program probíhá v tzv. vesnicích podobně jako na světovém jamboree.

Středoevropské Jamboree

Středoevropské jamboree, neboli Central European Jamboree (CEJ) je jedinečné mezinárodní skautské setkání, v jehož pořádání se pravidelně každý sudý rok střídají země tzv. Visegrádské čtyřky - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Účastní se ho však i skauti a skautky z jiných zemí. Posledního Středoevropského Jamboree 2016 v Polsku se zúčastnili skauti z 29 států. V roce 2018 bude hostit CEJ Maďarsko, 2020 Slovensko a 2022 Česá republika. Akce se pravidelně účastní 1000 až 3000 skautů a skautek ve věku 14 až 17 let. Spodní věková hranice účastníků může však být někdy posunuta níže. Průběhem se CEJ velmi podobá Světovému Jamboree, má vlastní název, motto, téma programu i tábořiště. Díky tomu, že je ale o mnoho menší, přináší všem účastníkům o to větší výhody, zejména místní a finanční dostupnost.

Celosvětové Jamboree

Světové jamboree, neboli World Scout Jamboree (WSJ) je největší mezinárodní skautské setkání. Koná se každé 4 roky vždy v jiné zemi. Tradice pořádání WSJ trvá už bez mála století, v posledních letech se počet účastníků pohybuje kolem neuvěřitelných 40 000 z více než 150 zemí světa! WSJ se může účastnít dítě jenom jednou za život, věková hranice účastníků je totiž stanovena na 14-17 let. Starší můžou jet na akci jako členové servistýmu. Každé jamboree má vlastní motto, téma i program, který se většinou dotýká aktuálních globálních výzev. Celá akce se odehrává na obrovském tábořišti plném aktivit, kde si přijdou na své všichni. Světové jamboree může navíc každému pomoci uvědomit si, co znamená být Evropan/ka a český/á skaut/ka. Nejcennější je ale šance navázat přátelství s lidmi z celého světa a možnost zažít, že jsme všichni z jedné velké skautské rodiny. V roce 2015 na WSJ v Japonsku Česká republika vyslala kontingent čítající cca 300 lidí. Jedním z jeho účastníků byl i člen našeho střediska Pája.